Przejdź do głównej zawartości

Podcasty warte słuchania

Czasami, kiedy zabawię na facebooku nieco dłużej niż zwykle, trafiam dość szybko na pewną liczbę 'wszystkowiedów' (choć, z tego co kojarzę, Julian Tuwim znalazł dla nich ciekawsze i trafniejsze określenie...), którzy od razu przypominają mi, dlaczego więcej czasu niż na fb spędzam na słuchaniu podcastów. Pomyślałem, że jakimś (lepszym lub gorszym) pomysłem jest podzielenie się ich listą i rekomendacja dla tych najciekawszych. Z jednej strony to jakaś forma choć skromnego docenienia ich twórców i twórczyń, z drugiej - może komuś się ona przyda, kiedy będzie potrzebował ciekawszego miejsca do ukrycia się przed "nie znam się, ale i tak powiem ci, jak jest".

Podcasty, które wspieram finansowo:

1. Dział Zagraniczny - nieczęsto zdarza mi się cenić kogoś tak bardzo, jak cenię sobie Macieja Okraszewskiego. I to nie tylko w odniesieniu do ogromnej pracy, którą wykonuje, oraz wiedzy i umiejętności, które ma. Pasuje mi również jego "filozofia życiowa" w kwestiach dzielenia się wiedzą, czerpania wiedzy od osób mądrzejszych i więcej wiedzących, uczciwego i otwartego podejścia do prowadzonej działalności (również w jej wymiarze finansowym). Generalnie facet, przed którym bez żadnej przesady ściągnąłbym czapkę z głowy. Do tego łodzianin, jeśli dla kogoś to akurat istotne ;-)

2. Podkast amerykański - w jakimś sensie odnajduję się też w podejściu i poczuciu humoru duetu Pawłowski & Tarczyński. A że jest to podcast wspierany mniej hojnie od części innych słuchanych przeze mnie podcastów, to jakieś złotówki lecą do nich również ode mnie. A słuchać rzetelnych i pogłębionych materiałów o USA moim zdaniem warto. To niezwykle ciekawy przypadek państwa, które teoretycznie ma wszystko (a przynajmniej znacznie więcej od zdecydowanej większości miejsc na tym łez padole), a  jednocześnie to kraj w znacznym stopniu dysfunkcyjny. To kubeł zimnej wody na głowę i ciekawa lekcja o świecie.

Inne podcasty, w podziale na kategorie (czyli czego moim zdaniem warto słuchać, żeby się czegoś dowiedzieć).

Sprawy międzynarodowe: Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka, Ośrodek Studiów Wschodnich - OSW, Nowa Europa Wschodnia, [ Ziemia zbyt obiecana ]

 [edit 2024.11.10]

W tak zwanym "międzyczasie" z odsłuchu spadła "Ziemia zbyt obiecana" (z różnych względów, których omawiać bliżej nie będę), odkryłem za to niezwykle ciekawie i profesjonalnie prowadzony podcast o niezwykle niepasującej do jego profesjonalizmu nazwie "Niemcy w ruinie?". Autorami nagrań są dr Anna Kwiatkowska (kierowniczka Zespołu Niemiec i Europy Północnej w OSW) i prof. Marek Cichocki (wykładowca na Collegium Civitas).

Literatura:

  • Raport z Literatury Agnieszki Budnik (najlepszy polski podcast literacki, na jaki dotychczas trafiłem),
  • Porozmawiajmy o tłumaczeniach Wojciecha Wołoszyka (podcast IURIDICO Legal & Financial Translations) - polecam osobom zainteresowanym szeroko pojętą translatoryką.
  • Antropologiczne szepty (nagrania Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna) - niestety - najpewniej ze względu na finansowanie, a w zasadzie jego brak, realizację projektu zakończono w grudniu 2021 r. po emisji 13 nagrań. Ale są to na tyle dobre materiały, że warto poświęcić na nie czas. Liczę po cichu, że kiedyś wrócą do nagrywania rozmów o literaturze z perspektywy antropologicznej.

Inne podcasty:

  • jeżeli interesują Cię nowoczesne technologie telekomunikacyjne, to świetnym wyborem są Techstorie Sylwi Czubkowskiej i Joanny Sosnowskiej (jeden z tych podcastów, w których odsłuchane mam _wszystkie_ odcinki - i wciąż czekam na kolejne).
  • Nauka. To lubię Tomasza Rożka - jeżeli interesuje Cię szeroko pojęta nauka, ten podcast jest dla Ciebie (również odsłuchałem już wszystkich dostępnych nagrań - i czekam na kolejne).
  •  Radio Naukowe Karoliny Głowackiej - z polecenia od znajomych. Zacząłem słuchać pierwszych odcinków i kupił mnie ten program. Jakością spokojnie dorównuje Nauce Tomasza Rożka. Cieszy mnie, że jest coraz więcej miejsc, w których można posłuchać ciekawych (i bardzo dobrych merytorycznie) rozmów na poważne, naukowe tematy.
  • Magazyn Miasta/ Cities Magazine - przez przesycenie (prywatne i zawodowe) tematami związanymi z funkcjonowaniem miast trochę zostawiłem ten obszar, ale kiedy chcę do niego wrócić i spróbować się czegoś ciekawego dowiedzieć, sięgam do nagrań rozmów Artura Celińskiego - bo zamiast wygładzać tematy albo omawiać je sztampowo, potrafi rozmówcę przycisnąć. O wskazaniach polemicznych Karola Irzykowskiego, którymi się kierował, przeczytałem kiedyś: walczył naraz ze wszystkimi, bronił wszystkich stanowisk przed ofensywą upraszczaczy, choć je także sam dla próby podważał, aby wykryć całą złożoną prawdę, wcielał się i wmyślał w obce stanowiska, dopowiadał za innych, a także wątpił w innych. Myślę, że w jakimś stopniu Artur te założenia realizuje, a przynajmniej wyraźnie się od nich nie uchyla. Uważam, że w przypadku bieżących tematów to szczególnie ważne.
  • Audycje Kulturalne - podcast Narodowego Centrum Kultury. Projekt realizowany na całkiem fajnym poziomie, mimo 'bryndzy' w sferze kultury, utrzymującej się przez sporą część okresu władzy PiS pod (ekhm) 'światłym' przewodnictwem ministra Piotra Glińskiego (koniecznie "profesora", inaczej chyba nie można go zapowiadać). Szacunek za to dla Twórców i Twórczyń! Fajne miejsce dla tych, którzy chcą być z polskim światem kulturalnym na bieżąco (informacje z całego kraju). Jedyny istotny minus tego podcastu to... częstotliwość emisji nagrań. Są wydawane tak często, że trudno być z nimi na bieżąco (słuchając również innych podcastów). Za to audycje tematyczne / przekrojowe nie starzeją się tak szybko i fajnie się do nich wraca.
  • podcast Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum zrealizowało cykl nagrań "Nie bądź obojętny", prowadzonych przez Karolinę Wigurę, w czasie których rozmawiano o temacie "obojętności" w kontekście historycznym, filozoficznym, antropologicznym i teologicznym. Napiszę wprost - tak dobrych i uczciwych intelektualnie (!) rozmów już dawno nie miałem okazji słuchać. Olbrzymia ulga po wymęczeniu przez wyzute z głębszego sensu przez ich bezrefleksyjne powtarzanie hasła "we must remember" i "never again" (tu jestem całkowicie po stronie Davida Rieffa). Być może dlatego te nagrania były mi aż tak potrzebne i dlatego tak bardzo je cenię.

[tu też drobna uwaga na marginesie: na stronie podcastu muzeum POLIN znajdziecie również cykl nagrań zrealizowanych w ramach wystawy "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim". Osobom o dużej wrażliwości _odradzam!_ odsłuchiwanie tych nagrań...]

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Niezależni.org [ku pamięci]

Wpis zdecydowanie okazjonalny, chociaż lepiej by było (w moim - jak również kilku[nastu] innych ludzi mniemaniu - gdyby takiej okazji nigdy nie było). Dzisiaj swoją działalność kończy miejsce dla mnie szczególne, przez długie lata utożsamiane z moim "internetowym domem", adresem, pod którym zawsze czułem się "u siebie". Zaczęło się kilka dobrych lat temu, kiedy kidzior (Marek Karcz) wpadł na pomysł zorganizowania strony do Listy Niezależnych Radia Łódź. Najpierw współpraca z Radiem Łódź, później przejście na własną rękę, wiele recenzji, informacji o koncertach (początkowo głównie z Łodzi, później pojawiały się informacje z Pabianic, Bełchatowa, Piotrkowa Trybunalskiego - aż w końcu nawiązano współpracę z jednym z krakowskich klubów..). W końcu organizowanie koncertów pod własnym szyldem (z banerem, który zaginął w akcji..), zloty bardziej i mniej świąteczne, ale zawsze w dobrych humorach i z niezapomnianymi akcjami. Dzieliło nas czasami prawie wszystko, łączyło zami...

Uliczna (sub)kultura strachu

Właściwie już nawet sam nie wiem, ile razy miałem taką sytuację. Jadę rowerem, przede mną ( vis-à-vis ) osoba / osoby z małym dzieckiem. Nagle "zorientowanie się w sytuacji", nerwowe przyciągnięcie dziecka do siebie, czasami dość głośne "uważaj, rower jedzie", "patrz przed siebie", "zejdź z drogi". Nie pozostaje mi w zasadzie nic więcej, jak tylko uśmiechnąć się do mijających mnie pieszych z maluchem i nieśmiało uśmiechnąć się, z nieukrywanym uczuciem zakłopotania. Niezmiennie, za każdym razem. Stałem się -- wbrew swojej woli -- uczestnikiem jednej z pierwszych lekcji "wychowania komunikacyjnego" tego młodego człowieka. Oto ja: rowerzysta, szybki, większy, "silniejszy", "ustąp mi miejsca". Oto on: pieszy, wolniejszy, "narażony na obrażenia, które mu niechybnie zafunduję, jeśli tylko nie zejdzie mi z drogi". Za chwilę pewnie pytanie "a gdzie ja jeżdżę, skoro mi dzieci prosto spod kół zabierają...

Przywróćmy myślenie

W sumie trudno mi powiedzieć, jakie uczucia towarzyszą mi, gdy czytam kolejne informacje dotyczące akcji przywracania lekcji historii w szkołach . Nawet nie chodzi mi o te całe dywagacje, jaki będziemy mieli patriotyzm ( a teraz jaki mamy? ), jaką wiedzę historyczną będą miały następne pokolenia ( a teraz jaką mają? ) czy jak "władza ogłupia lud". Spuszczę zasłonę milczenia na teksty wygłaszane przez obrońcę nauki historii, Łukasza Warzechę , który nie widzi potrzeby rozmowy z uczniami jako  "niepełnoprawmymi partnerami do dyskusji" . Z uczniami nie rozmawiałem - przyznał Warzecha. - Mam wrażenie, że uczeń na poziomie I klasy liceum nie jest w stanie ogarnąć wszystkich konsekwencji. Jeżeli ktoś ma 15 czy 16 lat to, nie chcę nikogo urazić, ale nie jest pełnoprawnym partnerem takiej dyskusji - uważa. [ 1 ] Nie wiem, jakie uczucia mi towarzyszą, gdy czytam te rewelacje, bo jest to coś pomiędzy śmiechem przez łzy i zażenowaniem. Rozpoczęto batalię o liczbę godz...