Przejdź do głównej zawartości

Bądź premium

Fakt, zdarzało mi się (ba, nawet nadal mi się zdarza ;-) ) pogrywać w gry z serii MMORPG czy MMOSG (no dobrze, raczej w te drugie). Pewnym fenomenem dotyczącym tych gier jest dla mnie kwestia wykupu kont premium, czyli jedna z najgłupszych form wydawania pieniędzy, jaka tylko przychodzi mi do głowy (z tym, że jeżeli ktoś wydaje, ktoś też musi zarobić -- także wyrazy uznania dla osób, które wykorzystując prosty mechanizm psychologiczny umiały się dorobić całkiem niezłych -- już nie wirtualnych -- środków finansowych).

Dla osób mniej wtajemniczonych w specyfikę strategicznych gier on-line -- ich tematyka oraz stopień złożoności są różne: od prostego "chodzenia i łupania we wszystko, co się rusza" (vide Tibia), po rozbudowywanie umiejętności swojej postaci przez walki i wypełnianie misji (Knight Fight -- również niezbyt absorbujące psychicznie zajęcie, tylko layout zdecydowanie lepszy i mniej czasu pochłania ;-) ), po gry, w których dobra strategia może okazać się kluczem do zwycięstwa lub przynajmniej uzyskania pozycji dobrego gracza (jak Plemiona i gdy jej podobne -- pochłaniają naprawdę masę wolnego czasu ;-) ). Założenie konta oraz zabawa z innymi graczami w zdecydowanej większości internetowych "gier przeglądarkowych" jest zupełnie darmowa -- wystarczy jedynie mieć przeglądarkę internetową i dostęp do internetu. Jednak jeżeli ktoś zamierza za taką przyjemność płacić, nikt nie będzie robił mu problemu ;-) I tu właśnie zaczyna się tematyka kont premium.

Konto premium to nic innego, jak normalne konto użytkownika, który dzięki zapłacie odpowiedniej sumy pieniędzy (oczywiście jak najbardziej realnych) uzyskuje dostęp do dodatkowych funkcji lub ułatwień w grze. Co to oznacza w praktyce? Grając w Plemiona można będzie -- między innymi -- szybciej rozbudowywać swoją osadę czy też mieć dostęp do poglądu aktywności użytkowników dodanych jako "przyjaciele", w Knight Fight konto premium daje możliwość uzyskania lepszych broni czy też skraca czas oczekiwania między jedną walką a drugą (o 10 minut), w Tibii zaś poodwiedzasz sobie nowe miejsca ;-) ; często konto premium uwalnia też od konieczności oglądania reklam wyświetlanych na stronie gry. Koszt takiej przyjemności to od kilku, do kilkunastu złotych, kilkudziesięciu czy kilkuset (?) polskich nowych złotych (w zależności od gry czy też czasu, na jaki wykupuje się dane konto -- tutaj podaję przykładowy link do cennika kont premium w grze Plemiona, tutaj zaś są cenniki Tibii oraz Knight Fighta. I co najlepsze -- gracze je wykupują. Wykup konta premium nie daje automatycznie możliwości bycia najlepszym forever and ever (gdyby tak było, wiele z tych gier przepełniona była by "najlepszymi graczami"), ułatwia jedynie uzyskanie takiej pozycji. W świecie wirtualnym, co oczywiste. Potrzeba uzyskania jak najlepszej pozycji w pewnej grupie, bycia podziwianym lub szanowanym (chociażby miało to jedynie wymiar wirtualny!) jest w człowieku tak silna, że gotów jest wykupywać wirtualne produkty do realizacji swoich rzeczywistych potrzeb, zaś wszechobecny kult sukcesu tylko temu sprzyja.

Cóż, jeśli nie za bardzo "idzie Ci" w realnym życiu (tylko czy na pewno tak jest?), wystarczy włączyć monitor swojego komputera, aby być kimś. I ktoś na tym nieźle zarabia.

post scriptum

Oczywiście istnieje również kwestia (problem?) wykupu kont między graczami -- gracz uzyskuje w grze pewien poziom postaci, po czym postać tę "sprzedaje" (najczęściej nielegalnie, gdyż proceder ten jest zakazany w większości znanych mi gier typu MMOG). Choć system wydaje się inny, w rzeczywistości chodzi o ten sam mechanizm. A czemu jest to nielegalne? Wystarczy się zastanowić nad tym, kto w którym przypadku i na czym zarabia.

Komentarze

merku pisze…
o, chciałam się odnieść do tego, co było post scriptum.

konta premium w grach to jeszcze mniejsze zło, bo jednak można uznać, że to jakiś rodzaj hobby, a w każde hobby trzeba inwestować, w zbieranie figurek z jajka niespodzianki, na przykład.

dla mnie dziwniejsze jest wykupowanie dodatkowych funkcji na portalach społecznościowych. żeby mieć swój nick podświetlony na ładniejszy kolor, wysyłać więcej emotikon swoim znajomym czy cośtam jeszcze.

Popularne posty z tego bloga

Cenzura raportu Karskiego (zagadnienia żydowskie w kraju)

O tym wpisie myślałem już od czasu obejrzenia w kinie filmu Sławomira Grünberga " Karski i władcy ludzkości " (w mojej opinii film średni, w bardzo dużej części odtwórczy -- w pewnym stopniu film zmarnowanego potencjału, ale to już temat na inną okazję). W jakiś sposób jest to też nawiązanie to wcześniejszych postów z cyklu [wycinki z prasy] -- chodzi o przybliżenie czegoś, na co w internecie można pewnie gdzieś trafić, ale po pierwsze trzeba wiedzieć gdzie szukać, po drugie zaś -- absolutnie się nie Googluje. Zacznijmy od tego, że Muzeum Historii Polski ma dwie podstrony poświęcone w całości osobie Jana Romualda Kozielewskiego , znanego powszechnie jako Jan Karski: Jan Karski. Niedokończona misja oraz Jan Karski - pakiet edukacyjny . Na tej drugiej stronie w dziale "Misja" znajdziemy treść raportów Karskiego -- dokumentów uważanych za jedno z najważniejszych polskich świadectw na temat Holocaustu (obok raportów Pileckiego ; czy to nie ciekawe, że zarówno

Podcasty warte słuchania

Czasami, kiedy zabawię na facebooku nieco dłużej niż zwykle, trafiam dość szybko na pewną liczbę 'wszystkowiedów' (choć, z tego co kojarzę, Julian Tuwim znalazł dla nich ciekawsze i trafniejsze określenie...), którzy od razu przypominają mi, dlaczego więcej czasu niż na fb spędzam na słuchaniu podcastów. Pomyślałem, że jakimś (lepszym lub gorszym) pomysłem jest podzielenie się ich listą i rekomendacja dla tych najciekawszych. Z jednej strony to jakaś forma choć skromnego docenienia ich twórców i twórczyń, z drugiej - może komuś się ona przyda, kiedy będzie potrzebował ciekawszego miejsca do ukrycia się przed "nie znam się, ale i tak powiem ci, jak jest". Podcasty, które wspieram finansowo: 1. Dział Zagraniczny - nieczęsto zdarza mi się cenić kogoś tak bardzo, jak cenię sobie Macieja Okraszewskiego. I to nie tylko w odniesieniu do ogromnej pracy, którą wykonuje, oraz wiedzy i umiejętności, które ma. Pasuje mi również jego "filozofia życiowa" w kwestiach dzi

Blogi 2009

Wpis z nurtu out-of-control, czyli robię wszystko, czego nie trzeba -- odkładając na bok rzeczy, które zrobić muszę ;-) ( prokrastynacja w czystej postaci). Korzystając z konkursu na blog roku 2009 postanowiłem sprawdzić, co tam ciekawego w blogosferze -- przy okazji licząc na to, że znajdę coś nowego i ciekawego do czytania. Całe szczęście są kategorie, także od razu odpuściłem sobie przeglądanie blogów, które zdecydowanie nie są mi potrzebne do szczęścia. Także odpadły wszystkie z "Ja i moje życie", "Polityki" (mam tego wystarczająco na co dzień), "Teen" (przepraszam młodsze Koleżanki i młodszych Kolegów, to nie z braku szacunku do Was -- po prostu nie interesuje mnie to, o czym piszecie; żeby nie było, kategorię na wszelki wypadek przejrzałem)... No dobrze, odpuściłem sobie właściwie wszystkie kategorie oprócz "Profesjonalne", którą sumiennie przewertowałem. I znalazłem coś dla siebie, ale że na razie konkurs trwa, nie będę robił komuś darmo