Przejdź do głównej zawartości

Blogi 2009

Wpis z nurtu out-of-control, czyli robię wszystko, czego nie trzeba -- odkładając na bok rzeczy, które zrobić muszę ;-) (prokrastynacja w czystej postaci). Korzystając z konkursu na blog roku 2009 postanowiłem sprawdzić, co tam ciekawego w blogosferze -- przy okazji licząc na to, że znajdę coś nowego i ciekawego do czytania. Całe szczęście są kategorie, także od razu odpuściłem sobie przeglądanie blogów, które zdecydowanie nie są mi potrzebne do szczęścia. Także odpadły wszystkie z "Ja i moje życie", "Polityki" (mam tego wystarczająco na co dzień), "Teen" (przepraszam młodsze Koleżanki i młodszych Kolegów, to nie z braku szacunku do Was -- po prostu nie interesuje mnie to, o czym piszecie; żeby nie było, kategorię na wszelki wypadek przejrzałem)... No dobrze, odpuściłem sobie właściwie wszystkie kategorie oprócz "Profesjonalne", którą sumiennie przewertowałem. I znalazłem coś dla siebie, ale że na razie konkurs trwa, nie będę robił komuś darmowej reklamy (co prawda na blogu tak rzadko odwiedzanym jak mój to żadna strata, ale dla własnego dobrego samopoczucia niech tak właśnie zostanie). I tak lista obserwowanych przeze mnie blogów wynosi aktualnie 20. Przy czym góra połowa z nich jest całkiem aktywna, na reszcie nowe wpisy pojawiają się stosunkowo rzadko.

A tak z ogólnych, mało wnikliwych (ale zawsze jakichś-tam) obserwacji:

- zadziwia ilość blogów poświęconych wszelkiej maści kucharzeniu w kategorii "Moje zainteresowania i pasje". A szkoda, bo spodziewałem się tam większej różnorodności -- i liczyłem na to, że właśnie tam wyłowię coś ciekawego do czytania;

- w kategorii "Foto, video, komiks" już po sześciu stronach wyłowiłem 4 blogi z Łodzią w tytule -- nieźle. Miasto trudne, ale ciekawe.

- w kategorii "Profesjonalne" dość wysoko (dwie pierwsze strony) są 3 blogi o tematyce religijnej (lub też w dużym stopniu nawiązujące do religii). Dla mnie jednak było to jakimś zaskoczeniem. Chociaż oczywiście szeroko pojęty marketing-finanse + nowoczesne technologie chyba dominują.

I oczywiście zawsze dobrze pamiętać, że konkurs Blog Roku 2009 to trochę jak konkurs piękności, na którym są (czasami) i owszem, ładne niewiasty, ale osobiście znalazłbym wśród moich koleżanek kilka ładniejszych, które po prostu w tym konkursie nie startują ;-) Blogi z konkursu BR2009 to nie cała blogosfera -- i sam potrafię wskazać co najmniej trzy blogi będące poza konkursem, które zdecydowanie warto obserwować. No dobrze, dwa -- bo autor jednego z nich jest jurorem w jednej z kategorii, także sam startować nie może.

A przy okazji tego wszystkiego sam przewietrzę listę blogów obserwowanych -- chociażby po to, aby zrobić miejsce następnym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cenzura raportu Karskiego (zagadnienia żydowskie w kraju)

O tym wpisie myślałem już od czasu obejrzenia w kinie filmu Sławomira Grünberga " Karski i władcy ludzkości " (w mojej opinii film średni, w bardzo dużej części odtwórczy -- w pewnym stopniu film zmarnowanego potencjału, ale to już temat na inną okazję). W jakiś sposób jest to też nawiązanie to wcześniejszych postów z cyklu [wycinki z prasy] -- chodzi o przybliżenie czegoś, na co w internecie można pewnie gdzieś trafić, ale po pierwsze trzeba wiedzieć gdzie szukać, po drugie zaś -- absolutnie się nie Googluje. Zacznijmy od tego, że Muzeum Historii Polski ma dwie podstrony poświęcone w całości osobie Jana Romualda Kozielewskiego , znanego powszechnie jako Jan Karski: Jan Karski. Niedokończona misja oraz Jan Karski - pakiet edukacyjny . Na tej drugiej stronie w dziale "Misja" znajdziemy treść raportów Karskiego -- dokumentów uważanych za jedno z najważniejszych polskich świadectw na temat Holocaustu (obok raportów Pileckiego ; czy to nie ciekawe, że zarówno

Podcasty warte słuchania

Czasami, kiedy zabawię na facebooku nieco dłużej niż zwykle, trafiam dość szybko na pewną liczbę 'wszystkowiedów' (choć, z tego co kojarzę, Julian Tuwim znalazł dla nich ciekawsze i trafniejsze określenie...), którzy od razu przypominają mi, dlaczego więcej czasu niż na fb spędzam na słuchaniu podcastów. Pomyślałem, że jakimś (lepszym lub gorszym) pomysłem jest podzielenie się ich listą i rekomendacja dla tych najciekawszych. Z jednej strony to jakaś forma choć skromnego docenienia ich twórców i twórczyń, z drugiej - może komuś się ona przyda, kiedy będzie potrzebował ciekawszego miejsca do ukrycia się przed "nie znam się, ale i tak powiem ci, jak jest". Podcasty, które wspieram finansowo: 1. Dział Zagraniczny - nieczęsto zdarza mi się cenić kogoś tak bardzo, jak cenię sobie Macieja Okraszewskiego. I to nie tylko w odniesieniu do ogromnej pracy, którą wykonuje, oraz wiedzy i umiejętności, które ma. Pasuje mi również jego "filozofia życiowa" w kwestiach dzi