Przejdź do głównej zawartości

Pokaż mi swój budżet a powiem ci, kim jesteś

Ledwie ochłonęliśmy po jednym, a już zaczyna się sezon na następny. Łódź z przytupem na swych stronach zapowiada rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących projektu budżetu na 2012 rok, które mają potrwać od 8 do 28 czerwca. Czas w miarę dobry, metoda -- niestety bardzo uboga. Formą przeprowadzanych konsultacji ma być wypełnienie oraz odesłanie / przyniesienie podpisanego formularza konsultacyjnego, do którego link już teraz znajduje się na linkowanej wyżej stronie UMŁ.

Sam formularz jest łopatologicznie prosty, co może stanowić o jego sile -- lub też słabości. Wypełnienie tak sformułowanych rubryk:

L.p.

Propozycje i uwagi w sprawie zadań do projektu budżetu miasta Łodzi na rok 2012

Uzasadnienie


bez jakiegokolwiek wyjaśnienia, wprowadzenia w temat (jakiegokolwiek handicapu) może skutkować popisowym koncertem życzeń. W razie sukcesu przeprowadzonych konsultacji (liczba złożonych wniosków?) opracowanie ich wyników może być niezwykle trudne, ale w sumie nie ja będę nad tym siedział ;-) Chyba że skończy się na lakonicznym odniesieniu do ogółu złożonych propozycji.

Druga rubryka (część B) również nie wzbudza szczególnego entuzjazmu czytającego.

Opinia do wykorzystania przy przygotowywaniu projektu budżetu miasta Łodzi na rok 2012


Właściwie całością rządzą dwie podstawowe zasady:
- wyślij lub przynieś między 8 a 28 czerwca
- nie zapomnij się czytelnie podpisać

Proste w wykonaniu.

Na dobrą sprawę właśnie zaczyna być tworzony dokument, który czarno na białym pokaże realny kierunek migracji Łodzi. Deklaracje woli można będzie sobie odłożyć do szuflady lub oprawić w dowolnie wybraną ramkę, przemówią realne i nieubłagane cyferki (no dobrze, może "czasami" nazbyt hurraoptymistyczne, zarówno po stronie P, jak i po stronie W). Tak czy siak powstanie pewien obraz woli Miasta na zasadzie "pokaż mi swój budżet a powiem ci, co naprawdę chcesz zrobić".

Zaś tak zupełnie btw., mam nadzieję, że forma ankiety internetowej to jedynie preludium do tych właściwych konsultacji społecznych.

ps. Fragment tekstu "Co to są konsultacje społeczne?" z ngo.pl.

Etapy procesu konsultacji społecznych:
- informowanie o zamierzenia/planach,
- prezentacja poglądów na sposoby rozwiązania problemu,
- wymiana opinii,
- znajdowanie rozwiązań,
- informowanie o finalnej decyzji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cenzura raportu Karskiego (zagadnienia żydowskie w kraju)

O tym wpisie myślałem już od czasu obejrzenia w kinie filmu Sławomira Grünberga " Karski i władcy ludzkości " (w mojej opinii film średni, w bardzo dużej części odtwórczy -- w pewnym stopniu film zmarnowanego potencjału, ale to już temat na inną okazję). W jakiś sposób jest to też nawiązanie to wcześniejszych postów z cyklu [wycinki z prasy] -- chodzi o przybliżenie czegoś, na co w internecie można pewnie gdzieś trafić, ale po pierwsze trzeba wiedzieć gdzie szukać, po drugie zaś -- absolutnie się nie Googluje. Zacznijmy od tego, że Muzeum Historii Polski ma dwie podstrony poświęcone w całości osobie Jana Romualda Kozielewskiego , znanego powszechnie jako Jan Karski: Jan Karski. Niedokończona misja oraz Jan Karski - pakiet edukacyjny . Na tej drugiej stronie w dziale "Misja" znajdziemy treść raportów Karskiego -- dokumentów uważanych za jedno z najważniejszych polskich świadectw na temat Holocaustu (obok raportów Pileckiego ; czy to nie ciekawe, że zarówno

Podcasty warte słuchania

Czasami, kiedy zabawię na facebooku nieco dłużej niż zwykle, trafiam dość szybko na pewną liczbę 'wszystkowiedów' (choć, z tego co kojarzę, Julian Tuwim znalazł dla nich ciekawsze i trafniejsze określenie...), którzy od razu przypominają mi, dlaczego więcej czasu niż na fb spędzam na słuchaniu podcastów. Pomyślałem, że jakimś (lepszym lub gorszym) pomysłem jest podzielenie się ich listą i rekomendacja dla tych najciekawszych. Z jednej strony to jakaś forma choć skromnego docenienia ich twórców i twórczyń, z drugiej - może komuś się ona przyda, kiedy będzie potrzebował ciekawszego miejsca do ukrycia się przed "nie znam się, ale i tak powiem ci, jak jest". Podcasty, które wspieram finansowo: 1. Dział Zagraniczny - nieczęsto zdarza mi się cenić kogoś tak bardzo, jak cenię sobie Macieja Okraszewskiego. I to nie tylko w odniesieniu do ogromnej pracy, którą wykonuje, oraz wiedzy i umiejętności, które ma. Pasuje mi również jego "filozofia życiowa" w kwestiach dzi

Blogi 2009

Wpis z nurtu out-of-control, czyli robię wszystko, czego nie trzeba -- odkładając na bok rzeczy, które zrobić muszę ;-) ( prokrastynacja w czystej postaci). Korzystając z konkursu na blog roku 2009 postanowiłem sprawdzić, co tam ciekawego w blogosferze -- przy okazji licząc na to, że znajdę coś nowego i ciekawego do czytania. Całe szczęście są kategorie, także od razu odpuściłem sobie przeglądanie blogów, które zdecydowanie nie są mi potrzebne do szczęścia. Także odpadły wszystkie z "Ja i moje życie", "Polityki" (mam tego wystarczająco na co dzień), "Teen" (przepraszam młodsze Koleżanki i młodszych Kolegów, to nie z braku szacunku do Was -- po prostu nie interesuje mnie to, o czym piszecie; żeby nie było, kategorię na wszelki wypadek przejrzałem)... No dobrze, odpuściłem sobie właściwie wszystkie kategorie oprócz "Profesjonalne", którą sumiennie przewertowałem. I znalazłem coś dla siebie, ale że na razie konkurs trwa, nie będę robił komuś darmo