Przejdź do głównej zawartości

Post debatum (komentarze)

Wyjątkowo -- wpis zbiorczy. W poprzednim tekście, który zdarzyło mi się popełnić (Post debatum), w ostatnich jego słowach wyraziłem swoje zainteresowanie feedbackiem blogosfery (i szerzej -- społeczeństwa za pomocą platform komunikacji elektronicznej, głównie portali społecznościowych) na wydarzenia z 5 lutego, czyli spotkania "internautów" z Premierem Donaldem Tuskiem w Kancelarii Premiera.

Wpisy oczywiście ukazało się stosunkowo szybko (siła internetu w praktyce), w większości także były zgodne w ocenie wydarzeń oraz skutków spotkania. Oczywiście lista poniższa będzie bardzo wybiórcza, bo na tak istotny dla społeczeństwa temat na pewno ukazały się dziesiątki, jeśli nie setki wpisów (przynajmniej takie jest moje wyobrażenie w tej kwestii, całości internetu jeszcze nie przeczytałem ;-) ). Jednak wybrałem wpisy -- w mojej ocenie -- warte przeczytania. Tym bardziej, że część z nich została sporządzona przez osoby, które były bezpośrednimi uczestnikami debaty (w realu, rzecz jasna) [w samej liście kolejność -- w zasadzie -- przypadkowa]

* Grzegorz Marczak, AntyWeb, O Premierze, Blogerze i Blipie czyli komentarz po debacie

* Jakub Śpiewak (uczestnik debaty), Opinie całkowicie prywatne, Po debacie u premiera - nie będzie cenzury?

* Mirosław Usidus (uczestnik debaty), wirtualnemedia.pl, Było miło - czyli premier obiecał

* Jarosław Lipszyc (uczestnik debaty), Lipszyc, Refleksje po debacie z Tuskiem

* Wacław Iszkowski (uczestnik debaty), Polska Izba Informatyki, Powstanie Społeczeństwa Informacyjnego

* Olgierd Rudak, Lege Artis, Dlaczego uważam, że nie mam o co pytać premiera (wpis przytaczałem we wcześniejszym poście, ukazał się na pół godziny przed rozpoczęciem debaty)

W zestawieniu zabrakło mi głosu samego organizatora, Maćka Budzicha z Mediafun.pl, ale pewnie jego brak może wynikać ze zmęczenia Maćka (zorganizowanie tego spotkania musiało go sporo kosztować), ewentualnie z chęci zachowania pewnej obiektywności i dystansu do tematu. Jedna z jego wypowiedzi -- poza blogiem -- została sprowokowana reakcją części Wykopowiczów, którzy mieli pewne (uzasadnione lub też nieuzasadnione) pretensje co do sposobu przeprowadzenia debaty -- a niektórzy również ad personam do samego Maćka.

W internecie dostępne są również fotoreportaż autorstwa Jana Rychtera (chyba najczęściej wykorzystywany) czy relacja ze spotkania na Wiadomości24.pl (Rejestr stron i usług niedozwolonych na razie nam nie grozi).

Dziękuję wszystkim za włożoną pracę, za wyrażone opinie, uczestnictwo lub też wspieranie debaty -- i oby do następnej, owocnej w jak największym stopniu.

[edit: 21:10]

Maciej Budzich -- w ramach reakcji na wydarzenia z wczoraj -- zamieścił na swoim blogu listę komentarzy rozproszonych po sieci, dotyczących spotkania z Premierem (Relacje z mediów, komentarze i oceny Debaty ZapytajPremiera.pl) co myślę, że warto odnotować. Część z zamieszczonych linków się pokrywa z zamieszczonymi przeze mnie, jednak lista Maćka jest pełniejsza.

Pojawiły się również dwa komentarze, które -- myślę -- warto zauważyć. Olgierda Rudaka (Lege Artis) "Przywożę wam pokój" oraz niepodpisany tekst zamieszczony na BlockOut Polska (autorem -- z tego co wynika z tekstu -- jest przedstawiciel BlockOutu obecny na spotkaniu, z Premierem, niestety Jego personaliów nijak nie mogę sobie przypomnieć) -- "Spotkanie i prawda po spotkaniu". Teksty są o tyle istotne, że wyrażają zdania -- częściowo lub całkowicie -- krytyczn-sceptyczne wobec wydarzenia, co wzogaca dyskusję, czyniąc ją jeszcze bardziej wielopoziomową.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cenzura raportu Karskiego (zagadnienia żydowskie w kraju)

O tym wpisie myślałem już od czasu obejrzenia w kinie filmu Sławomira Grünberga " Karski i władcy ludzkości " (w mojej opinii film średni, w bardzo dużej części odtwórczy -- w pewnym stopniu film zmarnowanego potencjału, ale to już temat na inną okazję). W jakiś sposób jest to też nawiązanie to wcześniejszych postów z cyklu [wycinki z prasy] -- chodzi o przybliżenie czegoś, na co w internecie można pewnie gdzieś trafić, ale po pierwsze trzeba wiedzieć gdzie szukać, po drugie zaś -- absolutnie się nie Googluje. Zacznijmy od tego, że Muzeum Historii Polski ma dwie podstrony poświęcone w całości osobie Jana Romualda Kozielewskiego , znanego powszechnie jako Jan Karski: Jan Karski. Niedokończona misja oraz Jan Karski - pakiet edukacyjny . Na tej drugiej stronie w dziale "Misja" znajdziemy treść raportów Karskiego -- dokumentów uważanych za jedno z najważniejszych polskich świadectw na temat Holocaustu (obok raportów Pileckiego ; czy to nie ciekawe, że zarówno

Podcasty warte słuchania

Czasami, kiedy zabawię na facebooku nieco dłużej niż zwykle, trafiam dość szybko na pewną liczbę 'wszystkowiedów' (choć, z tego co kojarzę, Julian Tuwim znalazł dla nich ciekawsze i trafniejsze określenie...), którzy od razu przypominają mi, dlaczego więcej czasu niż na fb spędzam na słuchaniu podcastów. Pomyślałem, że jakimś (lepszym lub gorszym) pomysłem jest podzielenie się ich listą i rekomendacja dla tych najciekawszych. Z jednej strony to jakaś forma choć skromnego docenienia ich twórców i twórczyń, z drugiej - może komuś się ona przyda, kiedy będzie potrzebował ciekawszego miejsca do ukrycia się przed "nie znam się, ale i tak powiem ci, jak jest". Podcasty, które wspieram finansowo: 1. Dział Zagraniczny - nieczęsto zdarza mi się cenić kogoś tak bardzo, jak cenię sobie Macieja Okraszewskiego. I to nie tylko w odniesieniu do ogromnej pracy, którą wykonuje, oraz wiedzy i umiejętności, które ma. Pasuje mi również jego "filozofia życiowa" w kwestiach dzi

Blogi 2009

Wpis z nurtu out-of-control, czyli robię wszystko, czego nie trzeba -- odkładając na bok rzeczy, które zrobić muszę ;-) ( prokrastynacja w czystej postaci). Korzystając z konkursu na blog roku 2009 postanowiłem sprawdzić, co tam ciekawego w blogosferze -- przy okazji licząc na to, że znajdę coś nowego i ciekawego do czytania. Całe szczęście są kategorie, także od razu odpuściłem sobie przeglądanie blogów, które zdecydowanie nie są mi potrzebne do szczęścia. Także odpadły wszystkie z "Ja i moje życie", "Polityki" (mam tego wystarczająco na co dzień), "Teen" (przepraszam młodsze Koleżanki i młodszych Kolegów, to nie z braku szacunku do Was -- po prostu nie interesuje mnie to, o czym piszecie; żeby nie było, kategorię na wszelki wypadek przejrzałem)... No dobrze, odpuściłem sobie właściwie wszystkie kategorie oprócz "Profesjonalne", którą sumiennie przewertowałem. I znalazłem coś dla siebie, ale że na razie konkurs trwa, nie będę robił komuś darmo