Przejdź do głównej zawartości

Nie bawię się z wami w Holochera

Może zabrzmieć to jak jakiś polityczny coming out -- lub w najlepszym razie jak moja deklaracja polityczna -- ale delikatnie rzecz ujmując nie jestem fanem prawej strony polskiej sceny politycznej. Mało tego, z biegiem lat zauważam u siebie stopniową migrację na stronę lewą, z czym nie jest mi zdecydowanie źle. A gdyby jeszcze było tego za mało to uważam, że niektóre z działań szeroko rozumianej polskiej prawicy (tych oficjalnie-politycznych i tych społecznie-politycznych) są w najwyższym stopniu szkodliwe i należy się im przeciwstawiać.

Tak czy inaczej reprezentacji moich poglądów i tak nie dostrzegam na polskiej scenie politycznej, w czym najpewniej nie muszę się czuć osamotniony.

A teraz sedno sprawy, czyli dlaczego o tym dzisiaj piszę. Otóż dzisiaj niemal zalała mnie liczba wpisów powielających i komentujących sprawę "wycieku" z facebooka zapisów rozmów Przemysława Holochera -- czyli postaci, z którą osobiście nie chciałbym mieć absolutnie nic wspólnego. Taki holochergate. Wpisy mnie zalewają, na lewej stronie trwa festiwal radości, uśmiechów i cytatów, dostaję zaproszenie do fanpage'a Holocher Codzienny /nie linkuję/ -- a ja czuję niesmak. Nie, nie potrafię zebrać w sobie aż tyle empatii (choć być może to mój błąd), żeby w tej sytuacji poczuć litość i uronić łzę nad liderem prawicowych bojówek organizujących rodzinne manifestacje czy składających kwiaty na grobach bitewnych /oczywiście nie ma mowy, żeby tacy dobrzy i prawi młodzi ludzie nienawidzili kogokolwiek, prawda?/ Na te historie nie dam się nabrać -- i nie potrzebuję do tego Wikileaks. Jednak wyciąganie i publikacja prywatnej korespondencji prywatnej osoby (nawet tak znanej i kontrowersyjnej) to już dla mnie za dużo. Pass. 

Ktoś może powiedzieć (i takie głosy już są) -- ...ale korespondował z posłami. I racja. Tylko po pierwsze -- od kiedy można uznać a priori, że korespondencja z osobą pełniącą funkcję publiczną jest zawsze korespondencją mającą znaczenie publiczne? Po drugie zaś -- czyżby prywatne życie Przemysława Holochera ograniczało się do korespondencji z osobami pełniącymi funkcje publiczne? Mam jakieś dziwne przeczucie, że jednak nie -- ale nie zamierzam tego sprawdzać. To tylko dwa podstawowe pytania z całej serii, jaką można by rzucać w liberalne środowisko polskiej lewicy, tak bardzo martwiącej się o swoją prywatność porywaną przez ex definitione złe korpo.

Na końcu tekstów złote myśli à la Paulo Coelho o tym, jak to korporacje są be i strzeżcie się ich dzieci, a aktywistycznej korespondencji nie powierzajcie złemu Markowi (a przesyłać przez gmaila można? czy może lepiej gołębiem by to tak było?).

Także moi mili, bawcie się beze mnie. Żebyście tylko kiedyś się nie zaśmiali obrywając przez łeb tym samym obuchem.

post scriptum
Widząc, że w tej notatce nie wszystko może być do końca dostatecznie wyjaśnione, zapraszam także do drugiej części refleksji: Prawo maksymalnej skuteczności (będącej odpowiedzią na ten tekst z bloga gotmuchy).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cenzura raportu Karskiego (zagadnienia żydowskie w kraju)

O tym wpisie myślałem już od czasu obejrzenia w kinie filmu Sławomira Grünberga " Karski i władcy ludzkości " (w mojej opinii film średni, w bardzo dużej części odtwórczy -- w pewnym stopniu film zmarnowanego potencjału, ale to już temat na inną okazję). W jakiś sposób jest to też nawiązanie to wcześniejszych postów z cyklu [wycinki z prasy] -- chodzi o przybliżenie czegoś, na co w internecie można pewnie gdzieś trafić, ale po pierwsze trzeba wiedzieć gdzie szukać, po drugie zaś -- absolutnie się nie Googluje. Zacznijmy od tego, że Muzeum Historii Polski ma dwie podstrony poświęcone w całości osobie Jana Romualda Kozielewskiego , znanego powszechnie jako Jan Karski: Jan Karski. Niedokończona misja oraz Jan Karski - pakiet edukacyjny . Na tej drugiej stronie w dziale "Misja" znajdziemy treść raportów Karskiego -- dokumentów uważanych za jedno z najważniejszych polskich świadectw na temat Holocaustu (obok raportów Pileckiego ; czy to nie ciekawe, że zarówno

Podcasty warte słuchania

Czasami, kiedy zabawię na facebooku nieco dłużej niż zwykle, trafiam dość szybko na pewną liczbę 'wszystkowiedów' (choć, z tego co kojarzę, Julian Tuwim znalazł dla nich ciekawsze i trafniejsze określenie...), którzy od razu przypominają mi, dlaczego więcej czasu niż na fb spędzam na słuchaniu podcastów. Pomyślałem, że jakimś (lepszym lub gorszym) pomysłem jest podzielenie się ich listą i rekomendacja dla tych najciekawszych. Z jednej strony to jakaś forma choć skromnego docenienia ich twórców i twórczyń, z drugiej - może komuś się ona przyda, kiedy będzie potrzebował ciekawszego miejsca do ukrycia się przed "nie znam się, ale i tak powiem ci, jak jest". Podcasty, które wspieram finansowo: 1. Dział Zagraniczny - nieczęsto zdarza mi się cenić kogoś tak bardzo, jak cenię sobie Macieja Okraszewskiego. I to nie tylko w odniesieniu do ogromnej pracy, którą wykonuje, oraz wiedzy i umiejętności, które ma. Pasuje mi również jego "filozofia życiowa" w kwestiach dzi

Blogi 2009

Wpis z nurtu out-of-control, czyli robię wszystko, czego nie trzeba -- odkładając na bok rzeczy, które zrobić muszę ;-) ( prokrastynacja w czystej postaci). Korzystając z konkursu na blog roku 2009 postanowiłem sprawdzić, co tam ciekawego w blogosferze -- przy okazji licząc na to, że znajdę coś nowego i ciekawego do czytania. Całe szczęście są kategorie, także od razu odpuściłem sobie przeglądanie blogów, które zdecydowanie nie są mi potrzebne do szczęścia. Także odpadły wszystkie z "Ja i moje życie", "Polityki" (mam tego wystarczająco na co dzień), "Teen" (przepraszam młodsze Koleżanki i młodszych Kolegów, to nie z braku szacunku do Was -- po prostu nie interesuje mnie to, o czym piszecie; żeby nie było, kategorię na wszelki wypadek przejrzałem)... No dobrze, odpuściłem sobie właściwie wszystkie kategorie oprócz "Profesjonalne", którą sumiennie przewertowałem. I znalazłem coś dla siebie, ale że na razie konkurs trwa, nie będę robił komuś darmo